Лікування вугрів: позбавляємося від міфів

Тема лікування вугрової хвороби оточена величезною кількістю хибних уявлень і помилкових суджень, які активно заважають людям з акне повернути собі здорову і чисту шкіру. У цій статті ми спростуємо найпоширеніші міфи, пов'язані з лікуванням вугрової висипки.

Вивченням і спростуванням міфів про причини виникнення і методи лікування акне займаються провідні експерти в галузі дерматології, чия думка заслуговує довіри [1].

Міф №1. Вугрі - це не хвороба, на них не потрібно звертати увагу.

Це небезпечна помилка, яка може мати серйозні наслідки. Будь-який фахівець із захворювань шкіри підтвердить, що акне - це широко поширене захворювання, яке часто викликає серйозні фізичні та психологічні проблеми, в тому числі пов'язані з утворенням шкірних рубців і плям, що призводить до невдоволення власним зовнішнім виглядом, тривожності та депресії. Позбутися від цих проблем допоможе тільки сучасне і правильне лікування акне.

Міф №2. Після завершення періоду статевого дозрівання вугрі проходить самостійно.

Цей міф пов'язаний з уявленням про те, що причиною вугрової висипки є гормональна перебудова організму, властива підлітковому віку. Однак вугрова хвороба не є виключно підлітковим захворюванням, її прояви зустрічаються в будь-якому віці, як у чоловіків, так і у жінок. Більш того, в дорослому віці хвороба може протікати важче, ніж у підлітків.

Гормональні зміни, що підвищують активність утворення шкірного сала, можуть бути причиною вугрової висипки у підлітків, але, як правило, це поодинокі, неглибокі вугри без вираженого запалення, які не вимагають спеціального лікування. При більш важких формах вугрової хвороби завершення підліткового періоду не гарантує одужання.

Міф №3. Чорні цятки на шкірі говорять про те, що пори забиті брудом.

Насправді бруд в звичайному розумінні тут абсолютно ні при чому. "Чорними цятками" зазвичай називають одну з різновидів вугрів - відкриті комедони. Це шкірні пори, заповнені сумішшю шкірного сала, мертвих клітин шкіри і бактерій. При контакті з повітрям ця "суміш" темніє, що і призводить до появи чорних цяток на шкірі.

Міф №4. Щоб позбутися від вугрів, потрібно часто користуватися скрабом.

На жаль, використання скрабів тільки погіршує ситуацію і збільшує тяжкість акне, оскільки тверді частинки, які містяться в скрабі, травмують, подразнюють шкіру і роблять її більш чутливою і беззахисною. Для очищення шкіри (замість використання скрабів) потрібно дотримуватися наступних рекомендацій дерматологів:

 • Умивайтеся двічі на день, використовуючи м'який засіб для вмивання без ароматизаторів
 • Наносіть засіб для вмивання кінчиками пальців, ніжно масажуючи шкіру
 • Змивайте засіб для вмивання теплою (не гарячою!) водою.

Міф № 5. Використання косметики призводить до загострення вугрової хвороби.

Насправді, якщо ви використовує косметику, яка не викликає закупорку пор, її застосування ніяк не впливає на акне. Щоб бути впевненим у безпеці косметики і засобів для догляду за шкірою, перед придбанням продукту вивчіть упаковку. На упаковках засобів, які підходять людям з акне, написано:

 • не викликає закупорку пор або
 • не викликає утворення комедонів або
 • не викликає появу акне або
 • не містить масла.

Підвищити ефективність лікування акне, а також знизити ризик повторної появи прищів допоможуть регулярне (не рідше 1 разу на тиждень) промивання пензлів, спонжів і інших пристосувань для нанесення макіяжу. Також дуже корисна регулярна зміна постільної білизни, рушників, прання шапок та інших предметів одягу і аксесуарів, з якими контактує ваша шкіра. Це допоможе позбутися від відмерлих клітин шкіри, бруду і бактерій, які, потрапляючи знову на шкіру, викликають закупорку пор і розвиток інфекції.

Міф №6. Ультрафіолет (наприклад, загар) допомагає позбутися від акне.

Це помилка, яка часто стає причиною прогресування вугрової хвороби. Ультрафіолет не допомагає вилікуванні акне. Більш того, надлишок сонця або вплив ультрафіолету в солярії додатково пошкоджують шкіру і можуть погіршити її стан.

Міф №7. Видавлювання прищів допомагає позбутися від вугрової хвороби.

Це ще небезпечніша помилка ніж думка про лікувальні властивості ультрафіолету. Самостійне видавлювання і проколювання прищів не тільки не лікує шкіру, але і може призвести до тяжкого запалення, а також до утворення рубців. Механічне видалення комедонів допускається тільки в тому випадку, якщо процедуру проводить фахівець з лікування акне, і при наявності суворих показань.

Міф № 8. У деяких людей лікування акне абсолютно не ефективне.

На щастя, це абсолютна неправда: в даний час будь-яка форма акне піддається терапії. І чим раніше розпочати лікування акне, тим більше шансів уникнути важкого вугревого захворювання шкіри. Своєчасне лікування не дає поодиноким прищикам прогресувати і перетворюватися в глибокі, болючі вугрі, а також дозволяє запобігти зміні кольору шкіри і утворенню рубців.

Підхід до лікування вугрів залежить від тяжкості захворювання. При легких формах акне успішно використовуються засоби на основі саліцилової кислоти або бензоїл пероксиду - ці препарати можна придбати в аптеці або деяких супермаркетах без рецепта лікаря. Тривале і регулярне застосування цих засобів поступово приводить шкіру в порядок. Головне - не припиняти лікування на ранньому етапі, не дочекавшись результатів, пам'ятаючи про те, що лікування акне - це тривалий процес. В середньому, до поліпшення стану шкіри може пройти від 4 до 8 тижнів [2].

Більш важкі форми акне, а також вугрі, які не піддаються лікуванню препаратами саліцилової кислоти або бензоїл пероксиду, лікують більш потужними препаратами, які призначає дерматолог [2, 3]. Це можуть бути:

 • Препарати для місцевого застосування (інша назва - топічні препарати). Їх наносять на шкіру в області акне з метою знищення бактерій і / або зменшення виникнення шкірного сала. У цю групу, крім уже згадуваних препаратів бензоїл пероксиду і саліцилової кислоти, входять топічні ретиноїди або антибіотики. Прикладом такого засобу є препарат Зеркалін, який є розчином антибіотика кліндаміцину, призначений для нанесення на шкіру. Кліндаміцин накопичується в комедонах і прицільно діє на бактерію Propionibacterium acnes, яка бере активну участь в утворенні акне. Зеркалін потрібно наносити на шкіру в області акне 2 рази в день (вранці і ввечері), тривалість курсу лікування визначається лікарем.
 • Препарати системної дії, які застосовують внутрішньо при вираженому запаленні та важких формах акне. Прикладом таких препаратів є антибіотики, гормональні препарати і ізотретіноїн.

Крім лікарських препаратів, лікар може порекомендувати ряд процедур, які підвищують ефективність лікування акне, в тому числі лазеротерапію, хімічний пілінг і механічне видалення великих внутрішньошкірних вузлів і кісти (при важких формах акне) [2, 3].

Після очищення шкіри від вугрів лікар, швидше за все, призначить терапію, яка знижує ризик повернення хвороби, і порекомендує пацієнту регулярно приходити на контрольні візити, щоб вчасно виявити ознаки рецидиву акне.

Джерела:

 1. Acne myths: Are any preventing you from seeing clearer skin? American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne-myths
 2. Acne. American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#overview
 3. Zaenglein, AL, Pathy AL, et al. “Guidelines of care for the management of acne vulgaris.” J Am Acad Dermatol. 2016;74:945-73.

Рекомендовано

Лікування вугрів у питаннях і відповідях Лікування вугрів у питаннях і відповідях

У нашій статті ми зібрали основні питання щодо акне і дали на них прості та зрозумілі відповіді. Читати >

Поетапна терапія: сучасний підхід до лікування акне Поетапна терапія: сучасний підхід до лікування акне

Фахівці стверджують: акне - виліковна хвороба, але тільки за умови належної терапії. Читати >

Вугрі на обличчі: як і чим лікувати акне? Вугрі на обличчі: як і чим лікувати акне?

Що робити і як позбутися від акне - давайте розберемося. Читати >

Методи і препарати: як лікувати важку вугрову хворобу Методи і препарати: як лікувати важку вугрову хворобу

Вугрі підлягають ретельному і активному лікуванню, причому з важкою формою хвороби можуть впоратися тільки лікарі. Читати >

Переваги Зеркаліна®

Ефективно пригнічує ріст бактерій, включаючи Р. acnes

Діюча речовина, кліндаміцин, забезпечує високу ефективність лікування вугрового висипу

Глибоке проникнення діючої речовини в шкіру

Можна використовувати влітку - препарат не викликає підвищеної чутливості шкіри

Вбудована крапельниця в кришці флакона допомагає економічно витрачати препарат

Доступна ціна допомагає вчасно почати лікування, не відкладаючи покупку

Останні консультації

Консультує Бронова Ірина Михайлівна
22.01.2018 Запитує Антон:

Для лечения угрей назначен крем с антибиотиком. Врач сказала, что лечение несколько месяцев. Можно ли так долго использовать антибиотики? Не вызовет ли он дисбактериоз?

Здравствуйте! Антибактериальные препараты, используемые для лечения акне (угрей), имеют особый состав, который обеспечивает действие антибиотика только на поверхности кожи и в кожных порах при минимальном уровне всасывания препарата в кровь. В резул >>

22.01.2018 Запитує Петро:

Для лечения угрей врач назначил раствор Зеркалин. Мажусь уже пять дней, а эффекта нет. Может нужно сменить препарат?

Здравствуйте! Одной из неприятных особенностей акне является медленное развитие лечебного эффекта применяемых препаратов. Для появления первых признаков улучшения может пройти от 4 до 6 недель, а весь курс лечения (до полного очищения лица) может занять н >>

12.01.2018 Запитує Сергей:

Помогите вылечить угри. Мне уже 18, половое созревание вроде бы закончилось, а лицо так и не стало чистым. Что делать?

Здравствуйте! К сожалению, завершение периода полового созревания не гарантирует выздоровления от угревой болезни. Угри (акне) бывают не только у подростков, но и у взрослых, поэтому нужно не ждать, когда болезнь пройдет сама собой, а заняться лечением. П >>

Виробник продукції «Зеркалін®» - хорватська компанія «Ядран - Галенська Лабораторiя д.д.»

2021 © All rights reserved